Kastamonu Üniversitesi | Geleceğini İnşa Edeceğin Üniversite

Sosyal Güvence Hakkında


Öğrenciler Üniversiteye ilk kayıt tarihinden itibaren doksan (90) gün içinde Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) talepte bulunmaları halinde genel sağlık sigortası kapsamına girmektedir. 

Kayıt tarihinden itibaren üç ay içerisinde başvuruda bulunmayan öğrenciler genel sağlık sigortası için SGK'ya başvuru yapamazlar, bu öğrencilerden ayakta ve yatarak tedaviyi kapsayan yıllık özel sağlık sigortası yaptırmaları istenir. 

SGK'ya genel sağlık sigortası başvurusu yaptığınıza dair belgenin ikamet başvuru dosyanızla ibraz etmeniz ve sigorta provizyon belgenizi üç ay içerisinde il Müdürlüğümüze getirmeniz gerekmektedir.

SGK genel sağlık sigortası yaptırmak istemiyorsanız ikamet başvurusu yaptığınız tarihten geçerli, özel sağlık sigortası yaptırarak ikamet başvuru dosyanızla ibraz etmeniz gerekmektedir. Sigortanın aktif olduğunu ve provizyon alabildiğine dair belgeyi her eğitim öğretim dönemi başında İl Göç idaresi Müdürlüğüne sunması gerekir aksi halde ikamet izninizin iptal edilir.

Önemli Not:

Doksan günlük süre dolduğu için ya da prim maliyeti düşük olduğu için özel sağlık sigortası yaptıran öğrencilerimizin, özel sağlık sigortasının kapsamı dar olduğu için hastanelerde yapılan bir çok tedavi için ek ücret ödemeleri gerektiği ve bu nedenle mağduriyetler yaşadıkları görülmektedir.

Bu nedenle öğrencilerimize ilk kayıt yaptırdıkları günden itibaren doksan (90) günlük süre dolmadan SGK'ya genel sağlık sigortası başvurusu yapmaları önerilmektedir.